دندانپزشکی dental 86

دندانپزشکی  dentistry86

درباره :
صفحه نخست
تماس با نویسنده
آرشیو وبلاگ
پروفایل
ایمیل مدیر وبلاگ


مطالب اخیر
پنجشنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩۱
بهداشت ضعیف دهان و دندان باعث خسارات مالی و اقتصادی به جامعه میشود. Poor Oral
مولکول ما ۳۲ دندان داریم مولکول مقاوم ساز دندان ها در برابرپوسیدگی و کشنده باکت
نواقص و آسیبهای به سر، دهان ممکن است در آینده بتوان با سلول های بنیادی تراپی در
راهکار ساده برای رفع بوی بددهان Home Remedies for Bad Breath(Halitosis)
بیماری پریودنتال : تداوم تخریب Periodontal Disease: The Sequence of Destruction
کاهش وزن در سلامتی لثه Health Of Gums Improves With Weight Loss
بیماری پریودنتال افراد مسن را در معرض خطر مشکلات کلیوی قرار می دهدl
Images of Modern street dentistryعکس/دندانپزشکی در خیابان+13
مرد 45 ساله با درد شدید و فشار در سمت راست صورتش extreme pain and pressure on th

نویسندهدسته بندی موضوعی
 
آرشیو
۱۳٩۱/٥/۱٤
۱۳٩٠/۱٢/۱۳
۱۳٩٠/۱۱/۱
۱۳٩٠/۸/٢۱
۱۳٩٠/۸/۱٤
۱۳٩٠/۸/٧
۱۳٩٠/٧/۳٠
۱۳٩٠/٧/٢۳
۱۳٩٠/٧/۱٦
۱۳٩٠/٧/٩
۱۳٩٠/٦/۱٩
۱۳٩٠/٢/۳
۱۳٩٠/۱/٢٧
۱۳۸٩/۱۱/٩
۱۳۸٩/۱۱/٢
۱۳۸٩/۱٠/۱۸
۱۳۸٩/۱٠/۱۱
۱۳۸٩/۸/٢٩
۱۳۸٩/۸/۱٥
۱۳۸٩/٧/۱٧
۱۳۸٩/٦/٢٠
۱۳۸٩/٥/۳٠
۱۳۸٩/٥/٢۳
۱۳۸٩/٤/۱٢
۱۳۸٩/۳/٢٩
۱۳۸٩/۳/٢٢
۱۳۸٩/۳/۱٥
۱۳۸٩/۳/۱
۱۳۸٩/۱/٢۸
۱۳۸٩/۱/٢۱
۱۳۸۸/٩/٧
۱۳۸۸/۸/۳٠
۱۳۸۸/۸/٢۳
۱۳۸۸/۸/۱٦
۱۳۸۸/۸/٩
۱۳۸۸/٧/۱۸
۱۳۸۸/٧/۱۱
۱۳۸۸/٦/٢۸
۱۳۸۸/٥/۳۱
۱۳۸۸/٥/۱٧
۱۳۸۸/٥/۱٠
۱۳۸۸/٤/٢٠
۱۳۸۸/٤/۱۳
۱۳۸۸/۳/۳٠
۱۳۸۸/۳/٢۳
۱۳۸۸/۳/۱٦


دوستان
American Student Dental Association
IADS | International Association of Dental Students
News | IADS | International Association of Dental Students
South Asian Medical-Dental Association (SAMDA)
Student National Dental Association
The European Dental Students Association (EDSA
دندانپزشکی
ليست وبلاگ ها
قالب وبلاگ
اخبار ايران
اخبار ict
تفريحات اينترنتي
تالارهاي گفتگو
خرید اینترنتی
طراحی وب

وبلاگ فارسی


بهترین وبلاگ
،کد آهنگ،تصاویر گیف،مطالب متنوع
رادیوگرافی زیاد از دندان با اشعه ایکس خطر ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش مید

نتایج یک تحقیقات پژوهشگران جدی برایتون و کمبریج (انگلستان) و کویت نشان میدهد تماس مکرر با اشعه ایکس در رادیولوژی دندان پزشکی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش دهد.بظوریکه هرچه تعدادرادیوگرافی دندان  افزایش یابد بهمان نسبت خطر سرطان تیروئید thyroid cancer افزایش می یابد. محققان گزارش می دهند برای نمونه میزان بروز سرطان تیروئید از 1.4 در هر 100000 درسال  1975  به 2.1در هر 100،000 در سال 2006 در انگلستان رسید. پژوهش دنشان داد ،

آنها چند عامل را در افزایش تعداد سرطان تیروئید دانستند. افزایش انتخاب ضرورت  رادیوگرافی با اشعه ایکس  را بعنوان  تکنیک های تشخیصی را مهمترین  عامل  سرطان میدانند در حالیکه این روش نباید همیشه کارساز دانست هرچند این نظریه به.تحقیقات بیشتر نیاز دارد.

به گفته محققان، غده تیروئید ، که در گردن قرار گرفته است ،در بسیاری از رادیوگرافیهای   دندان در معرض تابش. اشعه ایکس  قرارمیگیرد. این غده به تشعشعات یونی ionizing به ویژه در کودکان حساس است اما خطرات احتمالی این پرتوها که در دندان پزشکی وجود دارد،‌ اغلب نادیده گرفته می‌شود. بر اساس این یافته‌ها، تجویز رادیوگرافی دندان  تنها باید در مواقع ضروری انجام شود و نباید جزو چکاپ معمولی و متداول باشد.  

در پژوهشی که با حضور 313 بیمار مبتلا به سرطان در کویت  انجام گرفت، دانشمندان دریافتند که احتمال ابتلا به این سرطان در اثر افزایش تماس با تشعشعات رادیولوژی در دندان پزشکی تشدید می‌شود. درمان دندانپزشکی در کویت رایگان است شیوع سرطان تیروئید در کویت در مقایسه با کشور انگلستان ،و  نسبت با کشورهای دیگر ، بسیار بالاست.

غده تیروئید که در گردن قرار دارد

دانشمندان 313 نفر را  در کویت  که ، همه آنها مبتلا به سرطان تیروئید  بودند را مورد مطالعه وبررسی قرار گرفتند. 

این  تحقیات پژوهشی در نشریه پزشکی Oncologica بچاپ رسید

محقیقان  هر چند نتایج مطالعه خودرا  ، از بزرگترین گروه در گیر در این مورد را   مطالعه  وبررسی نمودند . با این حال متعقدند  "باید با احتیاط رفتارنمود.این بررسی حاصل سوابق بیمارانی بود که درمراجعه دندانپزشکی در معرض تابش   اشعه ایکس قرار گرفتند  

محققان  بر این باور که  تحقیقات و بررسی شان  میتواند شواهد خوبی برای موضوع  تحقیق بیشتر در بکارگیری  اشعه ایکس در دندانپزشکی در آینده  باشد بخصوص  جایی که دوز تابشی که در رادیوگرافی بیمارانیکه که تعداد رادیوگرافی که از آنان بعمل میاید  زیاد وقابل محاسبه باشد.

    این محققان  یافته های خودرا در این زمینه سازگار با گزارش های قبلی در خصوص  افزایش احتمال ابتلا به سرطان تیروئید در دندانپزشکان ، دستیاران دندان  که با  اشعه ایکس سرکار دارند میداند  این بررسیها  نشان می دهد که  حتی دوز پایین متعدد در بزرگسالان نیز ممکن است قابل توجه باشد. آنان متعقدند که رادیوگرافی از  دندان با  اشعه ایکس میتواند  نیز با افزایش خطر ابتلا به تومور مغز و غدد بزاقی مرتبط است.

توجه به تابش گیری  در دندانپزشکی  یکی از اصول بنیادی حفاظت در برابر تشعشع است . این مفهوم در سال 1977 به وسیله ICRP با عبارت زیر توصیف گردید :
یک عمل مستلزم تابش گیری از تشعشع باید منفعت کافی برای تشخیص یا شخص تابش دیده در برداشته باشد تا مضرات تابش گیری تحت الشعاع قرار گیرد  .
به عمل درآوردن این مفهوم گاهی در شرایط گوناگون  که افراد تحت تابش قرار می گیرند _‌ مشکل است :

1-    در مورد بیماران ، منفعت تشخیصی یا درمانی باید بیش از مخاطره و مضرات آن باشد ؛
2- 
در مورد تابش گیری شغلی ، مخاطره تشعشع باید به مخاطره دیگر در محل کار اضافه و مقایسه شود

3-مشکلترین وضعیت تحقیق در مورد افراد تابش دیده است که در آن سه گروه میباشند : بیمارانی که احتمالاً از انجام رادیوگرافی سود می برند ؛ بیمارانی که منفعتی عایدشان نمی شود و افرادیکه بیدلیل رادیوگرافی ودر معرض اشعه قرار میگیرند. در این موارد منفعت درمانی وتشخیصی  باید تعیین کننده وضعیت انجام رادیوگرافی  دندان باشد . در مواردی که فرد هیچ سودی از انجام رادیوگرافی دندان نمی برد ، منفعت بیمار نباید از مخاطره ها بیشتر باشد. حدود دز تابش بیمار

نظر به  اهداف حفاظت در برابر تشعشع چنان که NCRP بیان می دارد عبارتند از: (1ممانعت از آثار قطعی از تشعشع حائز اهمیت از نظر بالینی با تمسک به حدود دز پائینتر از آستانه عملی ؛ (2) ، محدود کردن مخاطره آثار احتمالی (آثار وراثتی و سرطان ) تا سطح مورد قبول در رابطه با نیازهای درمانی وتشخیصی . با کاهش تابش گیری در حد هر چه کمتر موجه شدنی( ALARA ) می توان به اهداف حفاظت در برابر تشعشع دست یافت.نتیجتا، پرهیز از تابیدن اشعه X به ناحیه گردن مگر در مواقع ضرور ی الزامی است .هیچ گونه تابش گیری غیر ضروری مجاز نیست . (As Low As Reasonably Achievable)


Article Date: 06 Jun 2010

 

...معاینه منظم دندان نوزادان و شیرخواران از اول فروردین89 متولد میشوند

 در راستای ارتقای بهداشت دهان و دندان کودکان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اول فروردین89 پروژه لبخند را در سراسر کشور به  اجرا گذاشت .

نوزادانی  که از اول فروردین ماه امسال متولد میشوند به تدریج از شهریور ماه سالجاری صاحب دندانهای شیری میشوند، به طور منظم مورد معاینات دهان و دندان قرار می گیرند. مطمنا، این کودکان در آینده دندانهایشان سالم تر و زیباتر از متولدین سال های قبل خواهد که معاینات دهان و دندان قرار نگرفتند. مراقبت دندانی در ابتدای زندگی بهترین راه سالم نگهداشتن دندانهای کودکانتان، خواهدبود.

اولین دندان نوزادان به طور معمول در بین 4 تا 7 ماهگی در میآورند که علائم ها  میتواند شامل

گریه کردن، بیقراری یا تحریک پذیری.

تب خفیف (که بالاتر از 38.3 درجه سانتیگراد نیست

سرازیر شدن آب دهان.

تمایل به گاز زدن و جویدن اشیا.

تورم و حساسیت لثهها.

والدین این نوزادان باید در جلسات آموزشی و مراقبتی شرکت کنند و دندان این نوزادان پس از رویش هر سه ماه یکبار مورد معاینه قرار میگیرد.

 مراقبت از دندانهای کودکان

 رعایت این نکات به حفظ سلامت دندانهای کودکتان کمک خواهد کرد:

 - برای چکآپهای منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. شش ماه پس از بیرون آمدن اولین دندان کودک او را برای ویزیت دندانپزشکی ببرید،اما این ویزیت نباید دیرتر از اولین سالگرد تولد کودک باشد. معاینه منظم دندانها،پاک کردن دندان‌‌ها و درمان با فلوراید میتواند مشکلات دندانها را پیش از آنکه بدتر شوند و نیاز به درمان جدی پیدا کنند، حل کنند.

-  با پاک کردن دهان کودک چند روز بعد از تولد و تمیز کردن لثهها با یک پارچه یا گاز پانسمان مرطوب پس  از هر بار شیر خوردن، از پوسیدگی دندان او جلوگیری کنید. این کار به زدوده شدن پلاک دندانی کمک خواهد کرد.

- به کودکتان اجازه ندهید تا برای مدت بیش از حد طولانی از سینهتان شیر بخورد. اگر بگذارید کودکتان هنگامی که شیشه شیر، شیر خشک،آب قند یا آب میوه را در دهان دارد، چرت بزند یا بخوابد، دندانهایش دچار پوسیدگی میشود.

-  از یک سالگی به بعد کودکتان را تشویق کنید که با فنجان مایعات را بنوشد.

-  در کودکان بزرگتر که به ورزش میکنند یا سوار روروک یا دوچرخه میشوند، استفاده از محافظهای دهانی در حین ورزش میتوانند از آسیبهای احتمالی به دندانها جلوگیری کند. ممکن است دندانپزشکتان محافظ دندانی برای کودکتان بسازد که از انواع آماده موجود در بازار بهتر در دهان او جا بگیرد.

- اطلاع از اقداماتی که باید موارد اضطراری دندانپزشکی کودک انجام دهید. اگر دندان کودک کنده شد، اگر ریشه دندان کثیف شده است، آن را با آب بشویید، اما به آن دست نزنید یا قطعات بافت اضافی را جدا نکنید. در صورت امکان، دندانرا به آرامی درون حفره دندانی جا بگذارید و آن را نگه دارید. اگر این کار ممکن نیست، دندان را درون فنجانی از شیر بگذارید و فورا به دندانپزشک مراجعه کنید.

انجمن دندانپزشکان آمریکا توصیه میکند که اولین ویزیت کودک شما در یک سالگی باشد. در اولین ویزیت، دندانپزشک روشهای مسواک زدن صحیح را به شما آموزش میدهد. اینگونه معاینات دورهای از ترس کودک شما برای مراجعات بعدی میکاهد. والدینی که هنگام دندان درد کودک خود را نزد دندانپزشک میبرند، زمینه ترس را در او پیریزی میکنند.

زمانی که تمام دندانهای شیری کودک شما رویش یافتند (حدود 5/2 سالگی)، دندانپزشک ممکن است استفاده از فلوراید موضعی را شروع کند. فلوراید مینای دندان را محکم و از پوسیدگیها و تشکیل حفرههای عمیق جلوگیری میکند.

حفره پوسیدگی بهوسیله باکتری و مواد غذایی که بر روی دندانها پس از هر وعده غذایی به جای ماندهاند، تشکیل میشود. وقتی مسواک به کار نرود اسید روی دندان جمع میشود و شروع به نرم کردن مینا میکند تا یک سوراخ ایجاد شود. این سرآغاز پوسیدگی است. استفاده صحیح از فلوراید، مینای دندان کودک را محکم کرده و از پوسیدگی و تشکیل حفرههای عمیق جلوگیری میکند.

اگر آب آشامیدنی دارای فلوراید نیست یا اگر خانواده شما از آب تصفیه شده استفاده میکنند از دندانپزشک خود راجع به مکملهای فلوراید سوال کنید. گرچه اغلب خمیردندانها حاوی فلوراید هستند، اما به تنهایی دندان کودک شما را محافظت نمیکند. در ضمن مراقب باشید استفاده بیش از حد از فلوراید نیز میتواند منجر به تغییر رنگ دندان شود (فلوئوروزیس)، قبل از استفاده از هر گونه مکمل یا دهانشویه با دندانپزشک خود مشورت کنید.

تغییر رنگ دندان در نتیجه استفادهی طولانیمدت از آنتیبیوتیکها هم رخ میدهد. از آنجا که بسیاری از داروهای کودکان حاوی مقادیر بالای شکر هستند، والدین باید کودکانشان را به مسواک زدن بعد از مصرف دارو تشویق کنند، مخصوصا اگر برای مدت طولانی باید دارو مصرف شود.

کودکان در سن 2 تا 3 سالگی میتوانند با نظارت والدین شروع به استفاده از خمیردندان در هنگام مسواک زدن استفاده کنند؛ اما نباید مقادیر زیادی خمیردندان مصرف کنند. والدین باید همیشه مطمئن شوند که کودکشان خمیردندان را نمیبلعد و با شستشوی دهان آن را خارج میکند.

همانطور که دندانهای دائمی کودک شما رویش مییابد دندانپزشک میتواند با استفاده از یک رزین شفاف در دندانهای خلفی، که بیشتر برای جویدن به کار میروند، از پوسیدگی پیشگیری کند. این روش سیلنتتراپی نامیده میشود. این پوشش (فیشور سیلنت) از دندانها در برابر عملکرد باکتری محافظت میکند.

گرچه تحقیقات دندانپزشکی نشان داده که تکنیکهای پیشگیری مانند ترمیم و فیشور سیلنت بسیار مهم هستند، اما عملکرد دندانپزشک تنها قسمتی از پروسه بهداشت دهان و دندان است. مراقبت در خانه نقش بسیار مهمی دارد. برای مثال فیشور سیلنت بر روی دندانها بدین معنی نیست که کودک میتواند در مصرف مواد قندی و شکلاتها افراط یا در مسواک زدن روزانه تنبلی کند. پدر و مادر بهترین معلم برای آموزش بهداشت دهان و دندان و تبدیل آن به یک عادت در کودکشان هستند. بسیاری از والدین به درستی نمیدانند کودک آنها به چه مقدار مراقبت دندانپزشکی نیاز دارد!

چه زمانی باید به نگهداری از دندانهای کودک توجه کنیم؟

مراقبت دندانپزشکی صحیح حتی قبل از ظاهر شدن اولین دندانهای کودک شروع میشود. به خاطر بسپارید که چون دندانهای کودکتان را نمیبینید بدین معنا نیست که آنها وجود ندارند. دندانها اغلب در سه ماهه دوم حاملگی شکل میگیرند. در زمان تولد 20 دندان شیری در استخوانهای فک نوزاد شما جای گرفتهاند.

پاک کردن لثههای کودک شیرخوار متعاقب مصرف مواد غذایی بهخصوص قطره آهن بسیار موثر است. با رویش اولین دندان شیری در دهان شیرخوار، شما میتوانید با مسواک نرم مخصوص اطفال یا با یک گاز مرطوب آنها را تمیز کنید.

شیرخواران ممکن است به دلیل عادات تغذیهای بد در خانه دچار پوسیدگی دندانی شدید شوند. خواباندن کودک با شیشه شیر در دهان او به شدت به دندانهای او آسیب میرساند. همچنین مواد قندی که از شیر یا آبمیوه روی دندانهای شیرخوار برای ساعتها باقی میمانند و در طولانیمدت به مینای دندان صدمه میرسانند. تغییر رنگ و حفرههای کوچک از علائم پوسیدگی با شیشه شیر است.

در موارد شدید حفرههای عمیق همراه با درد زیاد و آبسه بر روی دندانهای قدامی ایجاد میشود که منجر به کشیدن دندانهای کودک شما میشود و میتواند آسیب روحی به کودک وارد کند.

از شش ماهگی سعی کنید نوشیدن با فنجان و استفاده از قاشق را برای شیرخوار خود شروع کنید، زیرا استفاده دائم از شیشه حتی در طول روز به دندانهای کودک شما آسیب میرساند. دندانپزشک کودکان عمدتا بر روی پیشگیری از پوسیدگی تاکید میکند. با مراجعه مرتب به دندانپزشک و مراقبتهای صحیح روزانه، فرزند دلبند شما از تجربه تلخ دنداندرد و ترس از دندانپزشکی به دور خواهد بود

 والدبنی که  مستعد بیماری لثه یا پوسیدگی دندان هستند، کودکشان نیز میتواند در معرض خطر بالاتری از پوسیدگی باشند. مسواک و نخ دندان کمک موثری برای جلوگیری از پوسیدگی است.

امروزه تکنولوژی و مواد جدید به دندانپزشکان اطفال گزینههای بیشتری برای انتخاب ترمیم و بازسازی دندانهای کودکان ارائه میدهد. گرچه هنوز نقره قسمت اعظم پرکردگیها را در دندانهای دائمی تشکیل میدهد، کامپوزیتهای رنگی نیز به بازار آمدهاند که برای فیشورسیلنت در اطفال استفاده میشوند. در حالات شکستگی، پوسیدگی عمیق یا فرمهای غیرطبیعی دندان کودک، دندانپزشکان اغلب روکشهای S.S.C را انتخاب میکنند. اینگونه تاجها (Crown) از دندان نگهداری و از انتشار پوسیدگی جلوگیری مینمایند. در کودکان درمان ارتودنسی میتواند خیلی زودتر از آنچه در گذشته انجام میشد آغاز میشود. دندانپزشکان اکنون دریافتهاند که درمان ارتودنسی در سنین پایینتر بسیار آسانتر و موثرتر خواهد بود؛ دندانهای نوجوانان را میتوان با ارتودنسی مرتب کرد و از مشکلات شدیدتر در آینده که منجر به جراحی فک میشود، جلوگیری نمود. همانطور که کودک شما رشد میکند معاینات دورهای دندانپزشکی او را از سه ماه یک بار تا سالی یک بار انجام دهید. محدود کردن مصرف مواد قندی و همچنین توجه به مسواک زدن و نخ کشیدن مرتب، سلامتی دندانهای فرزندتان را تضمین میکند.

 

...