دندانپزشکی dental 86

دندانپزشکی  dentistry86

درباره :
صفحه نخست
تماس با نویسنده
آرشیو وبلاگ
پروفایل
ایمیل مدیر وبلاگ


مطالب اخیر
پنجشنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩۱
بهداشت ضعیف دهان و دندان باعث خسارات مالی و اقتصادی به جامعه میشود. Poor Oral
مولکول ما ۳۲ دندان داریم مولکول مقاوم ساز دندان ها در برابرپوسیدگی و کشنده باکت
نواقص و آسیبهای به سر، دهان ممکن است در آینده بتوان با سلول های بنیادی تراپی در
راهکار ساده برای رفع بوی بددهان Home Remedies for Bad Breath(Halitosis)
بیماری پریودنتال : تداوم تخریب Periodontal Disease: The Sequence of Destruction
کاهش وزن در سلامتی لثه Health Of Gums Improves With Weight Loss
بیماری پریودنتال افراد مسن را در معرض خطر مشکلات کلیوی قرار می دهدl
Images of Modern street dentistryعکس/دندانپزشکی در خیابان+13
مرد 45 ساله با درد شدید و فشار در سمت راست صورتش extreme pain and pressure on th

نویسندهدسته بندی موضوعی
 
آرشیو
۱۳٩۱/٥/۱٤
۱۳٩٠/۱٢/۱۳
۱۳٩٠/۱۱/۱
۱۳٩٠/۸/٢۱
۱۳٩٠/۸/۱٤
۱۳٩٠/۸/٧
۱۳٩٠/٧/۳٠
۱۳٩٠/٧/٢۳
۱۳٩٠/٧/۱٦
۱۳٩٠/٧/٩
۱۳٩٠/٦/۱٩
۱۳٩٠/٢/۳
۱۳٩٠/۱/٢٧
۱۳۸٩/۱۱/٩
۱۳۸٩/۱۱/٢
۱۳۸٩/۱٠/۱۸
۱۳۸٩/۱٠/۱۱
۱۳۸٩/۸/٢٩
۱۳۸٩/۸/۱٥
۱۳۸٩/٧/۱٧
۱۳۸٩/٦/٢٠
۱۳۸٩/٥/۳٠
۱۳۸٩/٥/٢۳
۱۳۸٩/٤/۱٢
۱۳۸٩/۳/٢٩
۱۳۸٩/۳/٢٢
۱۳۸٩/۳/۱٥
۱۳۸٩/۳/۱
۱۳۸٩/۱/٢۸
۱۳۸٩/۱/٢۱
۱۳۸۸/٩/٧
۱۳۸۸/۸/۳٠
۱۳۸۸/۸/٢۳
۱۳۸۸/۸/۱٦
۱۳۸۸/۸/٩
۱۳۸۸/٧/۱۸
۱۳۸۸/٧/۱۱
۱۳۸۸/٦/٢۸
۱۳۸۸/٥/۳۱
۱۳۸۸/٥/۱٧
۱۳۸۸/٥/۱٠
۱۳۸۸/٤/٢٠
۱۳۸۸/٤/۱۳
۱۳۸۸/۳/۳٠
۱۳۸۸/۳/٢۳
۱۳۸۸/۳/۱٦


دوستان
American Student Dental Association
IADS | International Association of Dental Students
News | IADS | International Association of Dental Students
South Asian Medical-Dental Association (SAMDA)
Student National Dental Association
The European Dental Students Association (EDSA
دندانپزشکی
ليست وبلاگ ها
قالب وبلاگ
اخبار ايران
اخبار ict
تفريحات اينترنتي
تالارهاي گفتگو
خرید اینترنتی
طراحی وب

وبلاگ فارسی


بهترین وبلاگ
،کد آهنگ،تصاویر گیف،مطالب متنوع
پیشگیری از بوی بد دهان ، هنگام روزه داری

اصطلاح پزشکی بوی بد دهان را halitosisهالیتوز می نامند هالیتوزعبارت از نفس بدبو و بدبویی غیر طبیعی دهان و بینی وهر بوی بدی که از حفره دهان   بینی بیرون و خارج می شود . هالیتوز نشانه ای از یک وضعیت غیر طبیعی است که نیاز به تشخیص و درمان دارد .دلایل بروز عارضه هالیتوز یا بدبویی دهان را می توان به دو یا سه دسته تقسیم نمود. علل غیر پاتولوژیک ،علل پاتولوژیک و علل روحی روانی . دسته اول علل موضعی هستند که منظور همان بیماری های مربوط به دهان و لثه است دسته دوم علل سیستماتیک هستند که شامل بیماری هایی مانند دیابت، ناراحتی های کلیوی یا سیگار کشیدن می شود. با آگاهی نسبت به عوامل موضعی بوی بد دهان، روزه داران می توانند باآگاهی از ایجاد آن جلوگیری کنند. بد نیست بدانید درون دهان گونه های مختلف باکتری زندگی می کنند و موادی مانند آمونیاک و سولفید ها را که موجب ادامه زندگی باکتری ها می شوند، تولید می کنند. عوامل متعددی در ادامه حیات باکتری ها و در نتیجه بوی بد دهان دخیل هستند که از مهم ترین آنها می توان به مسواک نزدن یا شیوه اشتباه مسواک زدن، زبان آلوده، سوراخ های درون دهان، بیماری های لثه ناشی از استفاده از پلاک ارتودنسی، دندان مصنوعی و غیره اشاره کرد.  علاوه بر براینها  ارتباط محکمی بین وجود هلیکوباکترپیلوری و پدیده بدبویی دهان وجود دارد. هالیتوز می‌تواند ناشی از بیماریهای موضعی در حفره‌های دهان ، حلق ، بینی یا سینوسها ، بیماریهای ریوی یا مشکلات سیستمیک مثل کتواسیدوزدیابتی ، اورمی یا نارسایی کبدی باشد. شایعترین علت پاتولوژیک هالیتوز مشکلات دهان ، زبان و دندانهاست.

پیشگیری از بوی بد دهان ، هنگام روزه داری

منشا بوی دهان که تحت هر شرایطی آزار دهنده است  عبارتند از:

بوی موادی که احتمالا در طی روز مصرف کرده باشیم از قبیل سیر، پیاز، الکل ، سیگار و......

بوی نامطبوع ناشی از بهداشت دهان و دندان ضعیف .....

بوی ناشی از حلق و لوزه ها و سینوس های فکی که در کل تحت نام مجاورات دهان و دندان از آنها یاد میشود

بوی ناشی از بیماریهای سیستمیک از قبیل آبسه های ریه ، دیابت ،ناراحتی های گوارشی و غیره

در پیشگیری از بوی بد دهان استفاده مستمر از دهان شویه‌ها و نخ دندان و بررسی وضعیت دندان‌ها و لثه و بیماری‌هایی که باعث کاهش بزاق دهان و در نتیجه بوی بد آن می‌شوند، بسیار موثر است.

از مهمترین عوامل بوی بد دهان در تمام طول سال و به خصوص در ماه رمضان میتواندالتهاب لثه، استفاده از غذاهای گوگرد دار مثل سیر و پیاز، باقیمانده غذاها بین پرکردگی دندان یا بافت، از بین رفتن و شکسته شدن دندان، جمع شدن یا باقیماندن غذا در قسمت عقب زبان و عدم توجه به پاکیزگی و شست و شوی درست آن و مصرف دخانیات را نام برد .

در اثر سهل انگاری و عدم شست و شوی مناسب دندانها و نگهداری نکردن آنها در آب افرادی که از دندانهای مصنوعی استفاده میکنند ، به هنگام شب از بوی بد دهان در طول روز شکایت دارند.

در برخی افراد باخشکی دهان و کم شدن ترشحات بزاق در اثر مصرف ناکافی آب و مایعات در سحر،  بوی بد دهان را به دنبال دارد. بیماری قند یکی از عمده بیماری‌هایی است که میزان ترشح بزاق دهان را کم کرده و سوزش و خشکی زبان و دهان را در فرد ایجاد می‌کند.  پوسیدگی دندانها در به وجود آمدن بوی بد دهان موثر است با پاک نگه داشتن دندان‌ها به وسیله دهان شویه‌ها و نخ دندان بعد از صرف افطار و سحر می‌توان این علت را از بین برد.

بیماری‌های سینوزیت، گوش، عفونت گوش میانی، دستگاه تنفسی و عفونت شش‌ها یا دستگاه گوارش را از دیگر علل ایجاد بوی بد دهان در افراد میباشد و به افراد روزه داری که مبتلا به این بیماریها هستند و در طول روز بوی بد دهانشان را احساس می‌کنند ؛ برای رفع خشکی و بوی بد دهان در طول روز چندین بار دهانشان را را با آب بشویند تا این مشکل برطرف شود. درغیر این صورت برای افزایش میزان بزاق و از بین بردن خشکی دهان و نهایتا بوی بد به دندانپزشک مراجعه کنند.

افراد روزه دار پس از خوردن سحری، لازم است حتماً مسواک بزنند و سپس با نخ دندان فضاهای خالی میان دندان ها را که ممکن است باقی مانده غذا درون آن جا بگیرد، پاک کنندو از دهان شوی آنتی باکتریال استفاده نمایند و حتماً هنگام سحری دو تا سه لیوان آب را، بنوشند. وضع ناسالم معده هم می تواند موجب ایجاد بوی بد دهان شود. لازم است در طول ماه رمضان برای جلوگیری از این عارضه، رژیم غذایی خود را با مشورت با پزشک شان  کنترل کنند.

بدن هر یک از ما به عنوان مسلمان باید در ماه رمضان به اندازه ای تمیز و خوش بو باشد در طول روز از مسواک زدن روزه داران خودداری نکنند تاافراد که در کنار ما زندگی یا کار می کنند، به خاطر بوی بد دهان ما را سرزنش نکنند.

«در حالت روزه‌داری در طول روز، بعد از اینکه  که ذخایر قندی بدن تمام می‌شود، بدن برای تولید انرژی، به مواد چربی روی می‌آورد. در اثر سوزاندن چربی بدن موادی به نام کتون در بدن ساخته می‌شوند که حاصل سوخت‌شان از راه تنفس خارج می‌شود. البته این در همه افراد یکسان اتفاق نمی‌افتد، در بعضی بیشتر و در برخی دیگر کمتر است.»

این بو که در ماه رمضان در دهان ایجاد می‌شود عمدتا به دلیل تولید این ترکیبات است و ربطی به خوردن نوع ماده غذایی در افطار و سحر ندارد«خوردن چربی‌ها و گوشت‌ها در این امر چندان موثر نیستند. البته اگر مواد قندی خورده شده بیشتر باشد، این بو کمتر خواهد بود. چربی‌های اضافه بدن بخاطره  روزه داری  سوزانده میشود و با گذشت زمان این بوی ناخوشایند کمتر و کمتر می‌شود. بطوریکه ا کلسترول بد و چربی‌های بد سوزانده شده و کلسترول خوب جایگزین آن می‌شود. نکته قابل توجه و جالب آن است که این بو در افراد چاق کمتر و در خانم‌ها و بچه‌ها بیشتر است. همچنین در افرادی که بدون سحری روزه می‌گیرند نیز تشدید می‌شود.»

از رژیم کمچربی، با سبزی و میوه فراوان استفاده نمایید

از مصرف غذاهای خیلی داغ، تند، ترش و اسیدی خودداری کرده و یا حتی‌المقدور کمتر مصرف کنید؛ چرا که با مصرف این نوع غذاها پرزهای چشایی دهان دچار ساییدگی می‌شود و این به خشک شدن آب دهان کمک کرده و سبب بوی بیشتر دهان می‌شود. پس خوردن چای داغ یا آب‌لیمو باید محدود و یا به‌طور کلی حذف شود.

سعی کنید غذاهای نظیر فرنی‌ها و حریره‌ها را بیشتر مصرف کنید که پرزهای دهان را نوازش داده و سبب تحریک غدد بزاقی‌تان شود.

از مصرف میوه‌ها و سبزی‌های ترش پرهیز کنید؛ چرا که اینها سبب کاهش ترشح بزاق و خشکی دهان می‌شوند.
به‌طور کلی، خوردن غذاهای خشک به همراه مسواک نزدن و افزایش جرم‌های دندانی، غدد ترشحی بزاق را مسدود کرده و به شدت ترشح بزاق را مهار می‌کنند.

توصیه میشود در صورتی که متوجه شدیم که دهانمان بو میدهد برای درمان اولین مرحله مراجعه به دندانپزشک و مشورت با آن است .دندانپزشک با یک معاینه کامل میتواند علت بوی دهان شما را تشخیص و درمان کند این درمان میتواند شامل جرم گیری آموزش مسواک زدن و استفاده از نخ دندان .... ترمیم دندانهای پوسیده و..... باشد ..... در صورت اطمینان از ناحیه دهان و دندان اگر مشکل بوی دهان رفع نگردید حتما باید به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید و لوزه ها و حلق و سینوسها ی فکی را چک کنید حتما مشکل شما حل خواهد شد و سایر مواردی نادر که میتواند باعث بوی دهان شود .....

 

...