دندانپزشکی dental 86

دندانپزشکی  dentistry86

درباره :
صفحه نخست
تماس با نویسنده
آرشیو وبلاگ
پروفایل
ایمیل مدیر وبلاگ


مطالب اخیر
پنجشنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩۱
بهداشت ضعیف دهان و دندان باعث خسارات مالی و اقتصادی به جامعه میشود. Poor Oral
مولکول ما ۳۲ دندان داریم مولکول مقاوم ساز دندان ها در برابرپوسیدگی و کشنده باکت
نواقص و آسیبهای به سر، دهان ممکن است در آینده بتوان با سلول های بنیادی تراپی در
راهکار ساده برای رفع بوی بددهان Home Remedies for Bad Breath(Halitosis)
بیماری پریودنتال : تداوم تخریب Periodontal Disease: The Sequence of Destruction
کاهش وزن در سلامتی لثه Health Of Gums Improves With Weight Loss
بیماری پریودنتال افراد مسن را در معرض خطر مشکلات کلیوی قرار می دهدl
Images of Modern street dentistryعکس/دندانپزشکی در خیابان+13
مرد 45 ساله با درد شدید و فشار در سمت راست صورتش extreme pain and pressure on th

نویسندهدسته بندی موضوعی
 
آرشیو
۱۳٩۱/٥/۱٤
۱۳٩٠/۱٢/۱۳
۱۳٩٠/۱۱/۱
۱۳٩٠/۸/٢۱
۱۳٩٠/۸/۱٤
۱۳٩٠/۸/٧
۱۳٩٠/٧/۳٠
۱۳٩٠/٧/٢۳
۱۳٩٠/٧/۱٦
۱۳٩٠/٧/٩
۱۳٩٠/٦/۱٩
۱۳٩٠/٢/۳
۱۳٩٠/۱/٢٧
۱۳۸٩/۱۱/٩
۱۳۸٩/۱۱/٢
۱۳۸٩/۱٠/۱۸
۱۳۸٩/۱٠/۱۱
۱۳۸٩/۸/٢٩
۱۳۸٩/۸/۱٥
۱۳۸٩/٧/۱٧
۱۳۸٩/٦/٢٠
۱۳۸٩/٥/۳٠
۱۳۸٩/٥/٢۳
۱۳۸٩/٤/۱٢
۱۳۸٩/۳/٢٩
۱۳۸٩/۳/٢٢
۱۳۸٩/۳/۱٥
۱۳۸٩/۳/۱
۱۳۸٩/۱/٢۸
۱۳۸٩/۱/٢۱
۱۳۸۸/٩/٧
۱۳۸۸/۸/۳٠
۱۳۸۸/۸/٢۳
۱۳۸۸/۸/۱٦
۱۳۸۸/۸/٩
۱۳۸۸/٧/۱۸
۱۳۸۸/٧/۱۱
۱۳۸۸/٦/٢۸
۱۳۸۸/٥/۳۱
۱۳۸۸/٥/۱٧
۱۳۸۸/٥/۱٠
۱۳۸۸/٤/٢٠
۱۳۸۸/٤/۱۳
۱۳۸۸/۳/۳٠
۱۳۸۸/۳/٢۳
۱۳۸۸/۳/۱٦


دوستان
American Student Dental Association
IADS | International Association of Dental Students
News | IADS | International Association of Dental Students
South Asian Medical-Dental Association (SAMDA)
Student National Dental Association
The European Dental Students Association (EDSA
دندانپزشکی
ليست وبلاگ ها
قالب وبلاگ
اخبار ايران
اخبار ict
تفريحات اينترنتي
تالارهاي گفتگو
خرید اینترنتی
طراحی وب

وبلاگ فارسی


بهترین وبلاگ
،کد آهنگ،تصاویر گیف،مطالب متنوع
کاربرد دانش نوین لیزر در دندانپزشکی DENTAL LASER THERAPY

لیزر از اوایل سال 1960 در پزشکی و دندانپزشکی مورد استفاده قرار گرفت.مدت کوتاهی بعد از اختراع اولین لیزر در اوایل 1960 توسط « تئودور مایمن » ، از همان سال های اولیه به کارگیری لیزر در دندانپزشکی بر روی دندان ها و لثه ها ، وبیشتر به منظور برش بافت نرم بطور ازمایشی‌  آغاز شد.اولین بار40 سال بعد از توسعه اصول تئوری تولید نور لیزر   یک دندان کشیده شده تحت لیزر  درمانی قرار گرفت. سازمان غذا و داروامریکا کاربرد لیزر را برای جراحی‌های دهان در سال 1987 تایید و  سپس کاربرد لیزر در درمان پوسیدگی دندانی به منظور استفاده از آن در بافت های نرم در سال 1997  تایید شد و بعد از آن بمرور زمان  دستگاه‌های لیزر به صورت کار بردی وارد مطب دندانپزشکی شد.  و از آن به بعد لیزر به صورت محدود در بیمارستانهای دندانپزشکی مورد بررسی و استفاده قرار گرفت. آخرین پیشرفتها ، فن آوری ساخته شده این امکان را برای لیزربوجود آورد تابه طور موثرتر در دندانپزشکی استفاده شود. بطوریکه  ، لیزر در حال حاضر توسط دندانپزشکان در سراسر جهان استفاده می شود. با ظهور WaterLase  لیزر آبی جهبه  جدیدی را برای بیماران دندانپزشکی بازگشائی شد. این لیزر  با لیزرهای دیگر بسیار متفاوت است و گزینه های بیشتر راحتی برای بیمار به دلیل استفاده از اسپری آب سردکن فراهم ساخت. تکنولوژی لیزردر دندانپزشکی به سرعت در حال توسعه و رشد است بطوریکه از از لیزر برای   تشخیص پوسیدگی های ساده دندانی تا تشخیص سرطان های ناحیه سر و گردن تا جراحی های بافت نرم حفره دهان شامل بیوپسی نمونه برداری، برداشتن ضایعات «تومورال» برداشتن ضایعات استخوانی و درمانی مقطعی آفت و تب خال و نیز حذف پوسیدگی های دندانی و تراش بافت های دندانی برای تمامی منظورهای زیبایی و ترمیمی، بلچینگ روشن کردن رنگ دندان تغییر ساختار سطحی دندان ها و ایجاد مقاومت در برابر عوامل پوسیدگی و درمان ضایعات بافت نرم مانند درمان آفت و عمل جراحی بدون خونریزی به خصوص در مبتلایان به ایدز لیزر کاربرد دارد. کاربرد لیزر می تواند با آثار ضدالتهابی و بی دردی در تسریع ترمیم ضایعات دهان کمک کند. در حال حاضر نیز در مراکز پیشرفته دنیا تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. داشتن مهارت خاص دندانپزشک  و دانش انتخاب صحیح لیزر اهمیت زیادی دارد.

امروزه مراکز تحقیقاتی معتبری در زمینه لیزر در دندانپزشکی دارای   انجمن ها و سازمان های فناوری در سطح جهان ، از جمله فدراسیون جهانی یا آکادمی لیزر در دندانپزشکی در آمریکا و اروپا و در ایران انجمن لیزری پزشکی ایران تاسیس  ومشغول بکارهستند.استفاده از فناوری نوین لیزر در دندانپزشکی می تواند تحول عمیقی ایجاد کند با توجه به آغاز اجرای طرح ملی بسط و توسعه دانش لیزر در دندانپزشکی از سال 85در دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اما توسعه و تبیین این دانش به صورت آکادمیک و  برپایه اصول علمی ارایه نمی شود و در سطح دانشگاهی نیست به طوریکه اکنون دانش لیزر درقالب یک واحد درسی در سطح دانشگاهی، برای هیچ پزشکی تدریس نمی شود

انرژی لیزر به شکل نور بروی  بافت عمل با توجه به نوع بافت تحت  درمان از طول موج‌های متفاوتی استفاده می‌شود. جهت انجام مراحل جراحی در ناحیه حفره دهان شامل برداشتن فرنوم لب، برداشتن لثه، برداشتن تومورهای کوچک مخاطی و ضایعات دیگر در مطب و بدون خونریزی صورت می‌گیرد با لیزر لایه‌های نازک پوسیدگی دندان بدون ناراحتی برداشته می‌شود و و نیاز به بی‌حسی را به حداقل یا  بندرت نیاز به بی حسی است.

مزایای لیزر در در دندانپزشکی عبارتند از .:

Dental Laser Advantages and Laser Dentistry Benefits

مهمترین مزیت لیزر در تشخیص ساده پوسیدگی های دندانی در مراحل اولیه پوسیدگی است.

1- جدا سازی بیماران با ریسک بالای پوسیدگی بطوریکه  قبل از آن که مقدار زیادی از بافت های دندانی از بین برود، می توان با روش های پیشگیری آن را کنترل کرد  همچنین دوره های مراجعه برای درمان های دندانپزشکی را در زمان های کوتاه تری تعیین کرد.

2-کار با کیفیت بالاتر ومهیا ساختن   روش درمانی دقیق تر در زمان کوتاهتر وچند منظوره با نتیجه   بهتر و محیط کاملا تمیز تر ،صرفه جویی در وقت بیماران بدلیل عدم مراجعه مکرر برای کامل کردن یک درمان در چند نوبت و صرف جوئی در هزینه  و بهرمندی از لیزر برای روش‌های زیبایی بجای جراحی  در دندانپزشکی 

Ability to do more than one procedure in a single appointment thereby saving you time and money

                Less need for separate surgical appointments

3-از روش لیزر برای درمان بافت های سخت مانند دندان و استخوان کلیه انساج سخت در دهان وبافت‌های نرم و  در جراحی بافت نرم  لیزر مانند چاقو عمل می کند، اما با این مزیت  که در مسیر برش انعقاد مناسبی ایجاد می کند که این خود یک مزیت برای کسانیکه  که مشکلات انعقادی دارند، میباشد و بسته شدن کمتر عروق لنفاوی ورم و التهاب ناشی از جراحی و ناراحتی های کمتر بیمار بعد ازعمل جراحی و ترمیم سریعتر  ناحیه جراحی و امکان برش های بسیار ریز، دقیق و بسیار ظریف و کنترل شده با حداقل درد عمل و با زمان در حد چند میلیونیوم ثانیه و بدون تماس و لرزش و جراحی توسط جراحان در جراحی های بافت های نرم دهانی در حد میکروسکوپی و دید بهتر جراح  نسبت به ناحیه جراحی وتسریع در زمان بهبودی بیماری و مصرف  آنتی بیوتیک کمتر، عوارض احتمالی کمتر در محل عمل شده و بهبودی سریع تر the time for recovery is very fast

ازدیگر مزیتهای لیزر در جراحی بطور خلاصه :

لیزر درجراحی دندانپزشکی میتواند باعث ارتقاء یا جایگزین روش سنتی و درمانهای جدیدتری را برای بیماران فراهم نماید.

Laser Surgery Can Enhance Traditional Methods, Can Replace Traditional Technique, Can Provide New Treatments

4-با لیزر  میتوان زیر لثه ، بافت معیوب لثه  با روش تراش و  برداشت. درحالیکه  در صورت همین جراحی تراشیدن لثه، با تیغ جراحی بیمار به داروی بیهوشی نیاز دارد و ممکنست هفته‌ها مشکل غذا خوردن داشته باشد.

5-انتظار زمان کمتر بیمار برروی  صندلی دندان پزشکی و سر و صدای کمتر از دنتال دریل یا برش کاری دندانها به  روشهای سنتی there are not any annoying sounds like older, traditional drills or tools.

کاهش ترس از مراجعه به دندانپزشک ناشی از آمپول بی‌حسی ، درمان‌های دندانپزشکی ساده تر و برای بیماران قابل تحمل تر شده ، کاهش حساسیت

6-استفاده‌از  لیزر در  درمان زخم‌های دهان  و بهبودی فوری از   درد آبسه، زخم‌های آکله، ضایعات ویروسی، زخم‌های دندان مصنوعی و غده‌های کوچک غیرسرطانی

7-کاهش خطر عفونت Reduced risk of infection

8-کاهش خونریزی  و تورم dental laser minimizes the amount of bleeding, swelling, and the use of stitches for certain procedures

9-کاهش نیاز به بیهوشی و یا تزریق   Less need for anesthesia or injections

نتایج بهتر وپایین آوردن هزینه مطب دندانپزشکی بدلیل عدم نیاز دندانپزشک در تهیه  لوازم بیهوشی گران قیمت

owering costs for the office because they will not need to order such large supplies of expensive anesthesia

-       10-یکی از مهمترین مزیت لیزر  دردکمتر پس از عمل ،امکان برگشت وادامه کارروزمره بعد از درمان بالیزر

One of the best advantages is that using the laser tools can increase a dentist’s chance for their patients returning to their practice. Because the recovery is so fast, people will spend less time healing and can go back to work or school immediately.

11-لیزر دندانی کمتر دردناک است و نیاز به بی‌حسی را به حداقل می‌رساند، بهبود زخم بهتر صورت می‌گیرد و جای زخم خیلی کم باقی می‌گذارد. ، لیزر با کاهش تعداد باکتری‌ها امکان استریل ساختن محیط را افزایش می‌دهد.
12-لیزر باعث بسته شدن مجاری عاجی شده و حساسیت دندان به سرما و گرما را کاهش می‌دهد. یکی دیگر از کارهای لیزر توانایی در تحریک بازسازی عصب است و در مواردی که بی‌حسی ناحیه فک پایین در اثر کشیدن دندان عقل یا برداشتن ضایعات وسیع استخوان فک به‌وجود می‌آید با لیزر می‌توان عصب آسیب دیده را تحریک کرد تا حس ناحیه مجددا برگردد.

13-از لیزر  در درمان پوسیدگیهای دندانی پریودنتیتها بیماریهای مخاط دهان اختلالات جویدن و میتوان استفاده نمود.

14-از لیزر جهت سفید کردن دندان نیز استفاده می‌شود. لیزر در درمان دردهای مفصل جمجمه ای- فکی نیز موثر است. لیزر اضطراب بیمار را کم می‌کند. در هنگام برداشتن پوسیدگی بافت زیادی از دندان برداشته نمی‌شود.

15-بیشتر بیماران با خاطره خوش وبدون هرگونه درد ،خونریزی  مطب دندانپزشکی را  بعد از درمان ترک میکنند. Most patients will leave their dentist’s office without any type of pain, bleeding, or sttheir mouths.

معایب  لیزر ی  Disadvantages of Dental Laser

1-از معایب لیزر در حال حاضر استفاده محدود آن در دندانپزشکی و در مقایسه با روش سنتی  هزینه درمانی آن  در دندانپزشکی بالا است. disadvantage of lasers is the limited use that they currently have in dentistry and Laser dental procedures are expensive when compared to the cost of the traditional treatment.

2- بیشتر عملهای دندانپزشکی وانجام عملهای درمان ریشه دندان  ودر پوسیدگی‌های بین دندانی با لیزر  یاقابل درمان نیست  ویا نمی‌توان از لیزر  استفاده کرد .

currently lasers cannot be used in work involving an existing filling or in preparing a tooth for a dental crown. Cavities between teeth also cannot be worked on with laser technology.

3- بدلیل بالا بودن هزینه درمانی بیشتر عملهای دندانپزشکی با لیزر درمان نمی‌شوندو با لیزر نمی‌تواند در ترمیم‌های شکسته قدیمی و پوسیدگی‌های خیلی عمیق را برداشت

4-- استفاده از بی‌حسی در عملهای دندانپزشکی کاملا حذف نمی‌شود.

5-از لیزر نمی‌توان جهت انجام روکش و بریج  استفاده کرد. حتی بعد از برداشتن پوسیدگی با لیزر پس از ترمیم، بلندی دندان را نمی‌توان با لیزر اصلاح کرد و نیاز به روش‌های معمول و استفاده از توربین دندانپزشکی است.

Source:

 

 DENTAL LASER THERAPY

Dental Laser Advantages ArticlesBase Feb 22, 2010,

Laser Dentistry Benefits, Laser Dentistry InfoCenter

Advantages & Disadvantages of Dental Laser

...